top of page
  • Facebook
  • Instagram

KRÓKUSZVIRÁGZÁS A TÁTRÁBAN

Március vége, április eleje. Az évnek ez az időszaka – amely egy-két évtizeddel ezelőtt még holtszezon volt – a Tátrában ma már a krókuszokról szól.



A krókuszok (hivatalos nevén kárpáti sáfrány – Crocus heuffelianus) természetesen korábban is nyíltak a tátrai völgyekben, az utóbbi évtizedben azonban egyre inkább a turisták érdeklődésének előterébe kerültek, ma pedig már tömegeket vonzanak. A krókusz, vagy ahogy arrafelé nevezik a „gorál tulipán” a Tátrában a tavasz szimbóluma. Legnagyobb mennyiségben a Chochołowi-tisztáson (Polana Chochołowska) fordul elő, ahol 2015-ös adat szerint évente kb. 14 millió hagyma virágzik.


A krókuszvirágzásnak természetesen nincs a naptárban rögzített fix időpontja. Elsőként a hegyek lá-bánál, a Havasalja (Podhale) tisztásain jelennek meg az apró kis virágok, és csak egy bizonyos idő elteltével a tátrai tisztásokon. Volt olyan év, amikor a Chochołowi-tisztáson vagy a Kalata-réten (Polana Kalatówki) már március végén csodálhattuk a lila virágszőnyeget, de olyan is volt, amikor egy késői havazásnak köszönhetően hó lepte be az éppen kinyílni készülő virágokat, melynek következtében szinte teljesen elmaradt a virágzás. Tömeges virágzás olyankor fordul elő, amikor a hó (pl. halny következtében) hirtelen elolvad, ezzel együtt hosszabb felmelegedés veszi kezdetét.



Legnépszerűbb a Chochołowi-völgy (Dolina Chochołowska)

A Chochołowi-völgy a Tátra lengyel oldalának leghosszabb – csaknem 10 km – és legnagyobb völgye. A krókuszvirágzás idején ebben a völgyben készül szinte minden második fotó a tavasszal ezerszámra virágzó krókuszokról. A völgy minden tavasszal turisták tömegeit vonzza, március-április fordulóján egy hétvégén csak ebbe a völgybe kb. 60 ezer turista vált belépőjegyet. A hóval borított hegyek alatti napsütötte tisztásokon ezerszámra nyíló lila virágok között a csodák birodalmában érezhetjük magunkat.


A Lengyel-Tátra legnyugatibb, ám korábban kevésbé ismert völgye nagy mértékben a krókuszvirágzásnak köszönheti ismertségét, népszerűségét. A kis virágok népszerűségéhez azonban a közösségi média is nagy mértékben hozzájárul – a „krókusz-szezonban” a különböző platformokon több ezer fotó jelenik meg a völgyeket borító krókusz-szőnyegről, ami újabb turistákat, fotósokat vagy szimplán csak természetjárókat motivál tavaszi tátrai kirándulásra. Mivel a krókuszvirágzás idején több utazási iroda konkrétan a Chochołowi-vögybe szervez kirándulást, így ezeken a hétvégéken tömött buszokkal érkeznek a turisták a völgybe.


Az autóval érkezők a Szürke-réten (Siwa Polana) parkolhatnak, itt azonban korlátozott a férőhelyek száma. A nagy forgalom miatt már reggel sincs parkolóhely, és ilyenkor a völgybe vezető útvonal is erősen túlterhelt, ezért a völgy megközelítéséhez érdemes valamilyen alternatív megoldást találni. Ez lehet a tömegközlekedés (Zakopanéban a vasútállomástól indulnak a völgybe közlekedő kisbuszok), vagy érdemes a közeli Kościelisko-völgy (Dolina Kościeliska) torkolatánál lévő parkolókat használni, ahonnan gyalogosan kb. 45 perec alatt juthatunk el a Szürke-rétre.


Ha lehetőségünk van rá, kerüljük el a zsúfolt hétvégi napokat, hét elején, közepén általában jóval kisebb tömegre lehet számítani. A Szürke-réttől a Chochołowi-tisztásig vezető turistaút kerékpárútként is funkcionál, kerékpárt pedig akár a völgy torkolatánál is bérelhetünk.


Túraajánló

A Szürke-rétről (Siwa Polana, 925 m) a Chochołowi-tisztásra (Polana Chochołowska) vezető zöld jelzésű turistaút hossza kb. 7 km, a kényelmesen emelkedő út szintkülönbsége kb. 230 m, a tisztás nyugati szélén álló Chochołowi menedékház (Schronisko na Chochołowskiej Polanie, 1146 m) kb. 2 óra alatt érhető el.



Máshol is nyílnak krókuszok?

A Tátrában és a Podhalén természetesen máshol is találunk szemet gyönyörködetető krókuszmezőket. Szintén sok – de a Chochołowi-völgynél összehasonlíthatatlanul kevesebb – turista célpontja a Kalata-rét és a Kościelisko-völgy, de a tavasz első tátrai virágai felbukkannak a Ruszin-tisztáson (Rusinowa Polana), a Kis-réti-völgyben található Nagy-tisztáson (Wielka Polana), a Tölcsér-völgyben (Dolina Lejowa), a Kis-tisztáson (Małá Polana) és a Nagy-halom-tisztáson (Polana Kopieniec).


A Tátra lábánál az Alsó erdei út (Ścieżką pod Reglami) mentén – amely kevésbé zsúfolt, mint a fenti lelőhelyek, itt azonban csak kisebb csoportokban nyílnak – valamint Zakopane, Toporowa Cyrhla, Kościelisko, Witów és Dzianisz települések tisztásain találkozhatunk velük.


Amennyiben ezen helyszínek egyikét választjuk túránk célpontjául, ne feledjük, hogy ezeken a tisztásokon nem találunk olyan kiterjedt, sűrű virágszőnyeget, mint a Chochołowi-tisztáson, cserébe viszont jóval kisebb tömeg várható. Még ha kevesebb virágot is látunk, a háborítatlan tátrai környezettel a háttérben nagyobb öröm úgy gyönyörködni a szépségükben, hogy nem tolong körülöttünk több ezer ember.


Túraajánló

A Kuźnicéból (Kuźnice, 1010 m) a Kalata-réten (Polana Kalatówki) található Kalata-réti hegyi szállóhoz (Hotel Górski na Kalatówkach, 1198 m) vezető kék jelzésű turistaút hossza 1,5 km, szintkülönbsége 180 m, az út megtételéhez kb. 45 perc szükséges.



„Hokus Krokus”

A Tátrai Nemzeti Park (TPN) néhány évvel ezelőtt meghirdette a „Hokus Krokus” elnevezésű akcióját. Ennek célja, hogy tájékoztatást nyújtson a turisták tömegeit vonzó krókuszokról, ötleteket adjon, hogy hol csodálhatjuk meg ezeket az elragadóan szép kicsiny virágokat, és nem utolsósorban a természettel szembeni felelősségteljes magatartásra ösztönözze a turistákat.


Az akció részeként a nemzeti park a Chochołowi-tisztáson kívüli más, kevésbé ismert, ezért kevésbé zsúfolt helyeket ajánl a turisták figyelmébe, ezzel együtt felhívást intéz a turisták felé, amely a virágok felelősségteljes megismerésére irányul.


Egy lépést, se tovább!

  1. A krókuszokat csak a turistaútról csodáljuk meg és fotózzuk!

  2. Ne lépjünk be a tisztásra, ne tapossuk le a krókuszokat!

  3. Ne üljünk (!) és ne feküdjünk (!) a krókuszok közé fotózás kedvéért!

  4. Ne tépjük le a krókuszokat, a fotó legyen az ajándék!

  5. Ne parkoljunk krókuszmezőre!

  6. Ne hagyjunk hátra hulladékot!

  7. Csak menedékházakban vagy a turistaút mentén lévő WC-t használjuk szükségleteink elvégzésére!

  8. Védjük a krókuszokat! Ha nem megfelelő viselkedést tapasztalunk, reagáljunk!

Ezeket a legfrisebb cikkeinket se hagyd ki:

Érezd otthon magad a Krakkói-régióban

+JÁTÉK!

polandtravel_logo_sideAB.jpg

Oldalunk a magyarországi

Lengyel Idegenforgalmi Szervezet

támogatásával készül!

© 2024 Szia Lengyelország! - minden jog fenntartva

bottom of page