top of page

A LEGNÉPSZERŰBB LENGYEL ÉDESSÉG - KRÓWKA

A krówka (ejtsd krúfka) valószínűleg a leghíresebb lengyel édesség a világon, amelyet napjainkban országszerte több tucat, talán több száz cég gyárt. De honnan ered ez a finomság?



Talán hazánkban sincs olyan, aki ne ismerné, a lágy és rugalmas, ugyanakkor az idő múlásával kívülről megkeményedő krówkát. A géppel készített krówka jelentősen különbözik a kézműves gyártók édességeitől - előbbiek ugyanis szárazabbak és keményebbek. Elkészítése nem bonyolult, de időigényes feladat, mivel a friss tejet a cukorral és vajjal lassan melegítik mintegy két órán át, majd az így kapott masszát hagyják kihűlni, hogy néhány nappal később darabolják és kis papírokba csomagolják.


A krówka a poznańi születésű Feliks Pomorski cukrászmester nevéhez köthető. Hét évesen Żytomierz városába került, ahol nagybátyja szállodát, éttermet és cukrászdát nyitott, miután visszatért hazájába Svájcból. A fiatal Feliks itt került közelebbi kapcsolatba a cukrászmesterséggel és tanulta meg miként lehet egy finom édességet előállítani tejből, vajból és cukorból. Nagybátyja halálát követően visszatért Poznańba, ahol saját cukrászgyárat alapított és több mint száz féle édességet készített - többek között marcipános bonbonokat, konyakos csokoládét, csokoládécseppet és az akkoriban nagyon népszerű csokoládé kagylókat, de mind közül az egyik legkedveltebb a tejkaramella volt, amelyet papírba csomagoltak egy kis tehén rajzával. Ennek a kis motívumnak köszönhetően a cukorkát hamarosan már egyszerűen csak krówkának hívták (a szó jelentése tehén).


A krówka népszerűsége a II. világháború kitöréséig folyamatosan nőtt. Ekkor a németek az üzemet bezárták, a gyártósorokat és a raktárkészletet lefoglalták, a családot kitelepítették és a Varsó közelében fekvő Milanówekbe kerültek. Itt titokban, egy alagsori kisüzemben Feliks Pomorski egyetlen megélhetési lehetőségként újra a tejkaramella gyártásába kezdett - elkészítése nem igényelt bonyolult gépeket és kifinomult alapanyagokat, így az akkori körülmények között könnyen előállítható volt.


Bár a háborút túlélte az üzem, röviddel utána teljesen leégett, amit a család 1946-ban újjáépített, ám 5 évvel később államosították a céget, és a korábban E. Wedel nevet viselő "Zakładów 22 Lipca" (Július 22. Művek) részévé vált. Feliks Pomorski tragédiaként élte meg a gyár elvesztését, és küzdött a cég visszaszerzésért, de mindhiába, így 1956-ban úgy döntött, hogy egy házuk kertjében újra gyártani kezdi a cukorkákat. Hamarosan minden üzlet piacán megtalálható volt az államosított gyár édességeihez képest sokkal jobb minőségű krówka.


Feliks 1963-as halálát követően fia, Leszek vette át a családi hagyományt és gyártást, mely cég ("Wytwórnia Cukierków L. Pomorski i Syn") a mai nap is működik! Továbbra is az eredeti recept alapján, kézzel készítik a cukorkákat, alig 15 ember havonta mintegy 4-6 tonnát. Nem céljuk felvenni a versenyt a nagy édességgyártó cégekkel, napjainkban is inkább a minőségre és nem a mennyiségre törekednek, termékeik ezért leginkább csak Varsó környékén elérhető a vásárlók számára.

11 views

Ezeket a legfrisebb cikkeinket se hagyd ki:

bottom of page