HA UNOD VAGY SOK(K) ZAKOPANE ÉS ALTERNATÍVÁT KERESEL
A tél lengyel fővárosa, a Tátra lábánál fekvő Zakopane az elmúlt években újra nagyon népszerű úticél lett. Egyes adatok szerint több mint 40, más információk alapján közel 80 ezer magyar utazott ide, csak 2023-ban. Az Internet hemzseg a zakopanei képektől és élménybeszámolóktól, főleg a téli időszakban. Ez nem véletlen, hiszen viszonylag hóbiztos hely, és ha hazánkból ki akarunk szakadni a szürke és száraz télből, akkor kézen fekvő egy ilyen mesébe illő városka, ami ráadásul karácsony előtt hatványozottabban sugározza a klasszikus ünnepi érzést.
Egyedi hangulata mellett Zakopane a sokféle téli aktivitási lehetőségével is csábít. A síelés, sítúrázás, szánkózás, illetve lovas szánozás mellett megnézhetünk egy látványos síugró világkupafutamot, korcsolyázhatunk, vagy épp a Guinness-rekorder hólabirintusban kóvályoghatunk kiutat keresgélve. Az estéket pedig a góral (ejtsd gúrál) éttermekben és kocsmákban tölthetjük finom ételek, italok és élő zene kíséretében.
Ezeknek köszönhetően viszont ma már annyi embert vonz a kis város (a magyarokon kívül szlovákokat és cseheket is), hogy megjelentek a negatív visszhangok is. Drágultak az árak, sokszor mozdulni sem lehet a sétálóutcában, hosszú sorok állnak az éttermek és a felvonók előtt… de mit lehet tenni, ha egy kis téli varázslatra és kikapcsolódásra vágyunk?
Fedezzünk fel például egy olyan hasonló lengyel gyöngyszemet, mint Krynica-Zdrój (ejtsd krinyícá zdrúj)!

Zakopane vs Krynica-Zdrój
A két város fekvését tekintve igen hasonló: hegyek (előbbi a Tátra, míg utóbbi a Beszkidek) ölelésében nyújtóznak el, egy-egy patak mentén. Alapításukat és lakosaik számát tekintve viszont nagy az eltérés: Zakopane még nincs 200 éves, míg Krynica-Zdrój majd 500 éves múltra tekint vissza, és az előbbi 25 000, utóbbi csak közel 10 000 állandó lakossal rendelkezik.
Na de nézzük, amiért az emberek többsége elindul, azaz melyik város, mit kínál nekünk?
SÉTÁLÓUTCA ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
A régi épületek hangulata ugyan Zakopaneban és Krynica-Zdrójban is felfedezhető, ám előbbi utcája zsúfolt és szűk, tele népi- és giccses termékeket, valamint oscypek (ejtsd oszcipek) sajtokat kínáló bazárokkal, valamint világmárkák üzleteivel. Ehhez hozzájön még a hatalmas tömeg is… Utóbbiban viszont a sétálóutca nagy teret és szellős érzést nyújt, melyben csak kevés bazár és kevés ember található.
Zakopane életképek - faházak, sajtok, alkoholos italok, tömeg, fénypark, hólabirintus...
HEGY ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Zakopane a Tátra lábánál fekszik, míg Krynica-Zdrój a Beszkidekben. Igaz az előbbi 2000+, míg az utóbbi csak 1100+ m magasságokat nyújt, a legtöbben az előbbi helyszínen csak a Gubałówka (ejtsd gubav:úvka) tetejére mennek fel, ami csak picivel van ezer felett (1123 m).
KILÁTÓ ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Zakopane egyik fő kilátópontja a Gubałówka (1123 m), ahova siklóval juthatunk fel. Emellett kabinos felvonóval felmehetünk az 1987 méter magas Gáspár-csúcsra, azaz a Kasprowy Wierch-re (ejtsd kászprov:i vjerh) is, ahonnan lélegzetelállító panoráma tárul elénk (ha az időjárás is kegyes hozzánk). Krynica-Zdrój esetében a legvonzóbb ilyen jellegű célpont a Słotwiny (ejtsd szvotvini) legmagasabb pontján (896 m) magasodó fakilátó, melynek 50 méter magas csúcsáról körbe tekinthetünk a Beszkidekre. A torony különlegességét a hozzá kapcsolódó közel 1 kilométere hosszú lombkorona ösvény adja, amely ráadásul 100%-ban akadálymenesített. A völgy másik végén elhelyezkedő Jaworzyna Krynicka (ejtsd jáv:ozsiná krinyická) sípályája felső állomásának tetejéről (1114 m) is gyönyörködhetünk a tájban (körpanoráma).
TÚRÁZÁSI LEHETŐSÉG ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Zakopane körül a Tátra, míg Krynica-Zdrójban pedig a Beszkidek várja a természetben túrázni vágyókat. Előbbi a magasabb régióiban kifejezetten nehéz és adrenalindús útvonalakkal is hívogat, míg utóbbi inkább az átlagos, könnyedebb túrákat nyújtja.
SÍELÉSI LEHETŐSÉG ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Zakopanen belül több kisebbet is találunk, melyek a gyerekeknek és kezdőknek is kiváló választás, míg a város határában a Gáspár-csúcs közel 1000 méteres szintkülönbsége csalogatja a profibbakat (már ha van hó, mert nem hóágyúzható a pálya). Krynica- Zdrójban hasonló leosztásban találunk pályákat, így kisebbek a városban, a nagyobbak pedig a határában – Słotwiny Arena és Jaworzyna Krynicka már a profibbaknak és tanulni vágyóknak is nagyszerű célpont, ráadásul utóbbi Lengyelország legnagyobb sípályája.
SZÁNKÓZÁSI LEHETŐSÉG ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Bár Zakopanéban szánkózásra csak domboldal szolgál, addig a Krynica-Zdrój mellett 15 percnyi autózásra található Sankolandia egy 2,2 kilométer hosszú és 330m szintet tartalmazó, piros és kék meredekségű pályákkal várja a szánkó és az adrenalin szerelmeseit! Ráadásul itt a feljutás is különleges, hiszen egy erre a célra átalakított traktor első lapátja helyén, farán, illetve speciális utánfutóján utazhatunk fel a hegy tetejére!
LOVAS SZÁNOZÁSI LEHETŐSÉG ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Zakopaneban leginkább a sétálóutca és vonzáskörzetében, illetve a Halastóhoz avagy Morskie Oko-hoz (ejtsd morszkje oko), valamint a Kościelisko-völgyben (ejtsd koscseliszko) mozognak. Krynica-Zdrójban ezzek szemben a várost övező hegyeken és erdőkben indítanak romantikus és vadregényes szán-túrákat kolbászsütéssel egybekötve.
HÓLABIRINTUS ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: NINCS
Zakopane egyik legnépszerűbb havas attrakciója kétség kívül a korábbi években Guinness-rekordtartó, 2000 négyzetméteren kialakított hólabirintus. Ilyen, vagy ehhez hasonló építmény viszont Krynica-Zdrójban nem vár.
ÉTTEREM ÉS KOCSMA ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Természetesen ezekből egyik városban sincs hiány. Azonban míg Zakopaneban a góral és az ún. zakopanei stílus dominál az építészet terén, addig Krynica-Zdrójban az 1880-as évekre jellemző klasszikus faépületeket találjuk. Ettől függetlenül a menük hasonlóak, a lengyel konyha Kis-Lengyelország vajdaságára jellemző ételeit (Żurek, Kwasznica, Pierogi, Szarlotka, Sernik) megtaláljuk szinte mindenhol!
Krynica-Zdrój életképek - adrenalindús szánkózás, nagy terek, századforduló előtti faházak, lombkoronaösvény kilátótoronnyal...
FÜRDŐK ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: NINCS
Míg termálfürdőből több is található Zakopaneben, pontosabban annak környékén, addig Krynica-Zdrójban ilyet nem találunk – kivételt képeznek a magasabb besorolású hotelek saját SPA részlegei, illetve ihatunk a fiatalság elixírjéből, kúrálhatjuk gyomor bántalmainkat a városban és környékén található közel 30 darab különleges forrás vagy kút vízének köszönhetően!
SZÁLLÁSOK ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: VAN
Mindkét helyen a szállások széles tárhazából válogathatunk. A klasszikus apartmanoktól, a magánszállásokon át az 5*-os szállodákig minden fellelhető.
TÖMEG ZAKOPANE: VAN KRYNICA-ZDRÓJ: NINCS
Ahogy a felvezetőben már írtam, az utóbbi években egyre több turista érkezik Zakopaneba, hogy átélje a havas csodaország érzését (vagy épp bulizzon). Ebből eredően a november-decemberi időszakban kifejezetten sokan, a január-február hónapokban kicsit kevesebben, de még mindig sokan látogatnak el a városba (főleg hétvégente). Krynica-Zdrój ezzel szemben egy nyugodt, vidéki település hangulatát nyújtja, Zakopanéhoz képest elenyésző turistával.
ÁRAK
Aki mostanában járt Zakopaneban, az tudja, hogy mind az éttermek, mind a szállások árai – a megemelkedett árfolyam-ráta terhével együtt – emelkedtek. Igaz, így is a magyarok pénztárcájához mérten elfogadható árak vannak, de azért érezhetően magasabb költségekkel kell számolnunk, mint pár éve. Krynica-Zdrójban ezzel szemben egyelőre a tátrai városkával szemben nagyjából 10-15%-kal kevesebbet kell fizetni a szállásokért, és az éttermekben.
Konklúzió, avagy melyiket válaszd
Két nagyon hasonló, de kisugárzásában különböző településről van szó, így sokaknak nehéz választás lesz...
Ha egy nyüzsgő, vibráló, nappali és éjszakai élettel teli (és jelenleg a social felületeken trendi) helyet keresel, akkor Zakopane lesz a kedvenc, de ha ezek nem fontosak számodra, sőt, keresed a kicsit nyugodtabb, csendesebb helyet, ahol ettől függetlenül megkapod az aktív és passzív pihenés lehetőségeket is, akkor irány Krynica-Zdrój!
Ráadásul, ez utóbbi akár gyorsabban is elérhető Magyarországról, hiszen a Miskolc-Kassa útvonalon autópályázhatunk – Budapestről nettó 4,5 óra alatt kint lehetünk Krynica-Zdrójban, de Miskolcról vagy Debrecenből akár 2,5 óra is elég lehet! De mivel a két település egymáshoz képest sincs messze, hiszen nagyjából csak 2,5 óra autóút egyiktől a másik, egy hétvégi program keretében akár mindkettő helyszín is meglátogatható!
Melyik városban jártál már?
0%Zakopane
0%Krynica-Zdrój
0%MINDKETTŐBEN
0%EGYIKBE SEM
Melyik városba mennél?
0%Zakopane
0%Krynica-Zdrój
0%MINDKETTŐBE
0%EGYIKBE SEM