A KRAKKÓI SÁRKÁNY LEGENDÁJA
- Benecz Ferenc
- Apr 2
- 1 min read
Krakkó nem csak a királyok városa, de a legendáké is, melyek közül az egyik a város legikonikusabb szimbólumával kapcsolatos.

Ez a legenda a múlt ködös részéből, Krak fejelem idejéből ered, amikor a Wawel-domb alatti barlangból egy vérszomjas tűzokádó fenevad tartotta rettegésben a környék lakóit.
A sárkány miatt nem csak az állatok, de a szűz lányok is veszélyben voltak. Amikor már csak Krak lánya maradt egyedüli szűz a környéken, a lány kezéért és fele királyságért cserébe keresni kezdte azt a hőst, aki végez a fenevaddal.
Sorra érkeztek is a lovagok, vitézek és lelkes ifjak, de senkinek nem sikerült győzedelmeskednie, mígnem egy cipészlegény rafinált ötlettel állt elő: egy halott birka hasát kátránnyal és kénnel tömte ki, majd azt a sárkány elé vetette. A fenevad mohón felfalta a csalit, és csillapíthatatlanul szomjas lett, amit annyi vízzel próbált oltani, hogy végül kidurrant. Ezt követően a legyőzött sárkány barlangja feletti dombtetőn építette fel Krak a palotáját, és alapította meg települését (melynek mai neve a fejedelem nevét őrzi - Kraków, azaz Kraké).
Ezen legenda egyik alapját képező barlangot ma is láthatjuk a Wawel alatt - neve Smocza Jama, azaz Sárkány-barlangja. A nagyjából 280 méter hosszú, három teremből álló járatot nagyjából 25 millió évvel ezelőtt termálvíz vágta ki a mészkősziklából. Napjainkban két bejárata van, egy természetes és egy mesterségesen kialakított. Egykoron bordélyház és fogadó is üzemelt benne, ma üresen „áll”.
Ha Krakkóban jársz, mindenképpen látogass el a Wawelbe, és nézd meg a barlangot, ahol magát a sárkányt is megpillanthatjuk. A barlang természetes bejáratát őrző szobrot Bronislaw Chromy szobrászművész 1972-ben készítette, és az idelátogatók nagy örömére percenként lángot is fúj!