LENGYELORSZÁG EGYIK LEGSZEBB FŐÚRI KASTÉLYA - ŁAŃCUT
Łańcut Lengyelország keleti részén, a Kárpátaljai (Podkarpackie) vajdaságban található. A vajdaság fővárosától, Rzeszówtól 18 km-re fekvő kisváros története a kora középkorig nyúlik vissza, a várost 1349-ben, Nagy Kázmér uralkodása idején alapították, története során a Pilecki, Stadnicki, Lubomirski és Potocki családok birtokolták.

A LUBOMIRSKI CSALÁD BIRTOKÁBAN
Łańcut legfontosabb látnivalója a főtér közelében álló kastélya, amely gyönyörű belső tereiről és értékes kocsigyűjteményéről híres. A kitűnő állapotban fennmaradt jelenlegi kastély – melyet Lengyelország viharos történelme során csodával határos módon elkerült a nagyobb pusztítás – a dúsgazdag Lubomirski család sarja, Stanisław Lubomirski megrendelésére épült 1629-1642 között. Akkoriban modern „palazzo in fortezza” (erődített palota) típusú, négyzet alaprajzú, saroktornyos, erődfalakkal körülvett lakóépület volt. A 18. század második felében Izabela Lubomirska hercegnő palotává alakította át. Jelentős átalakítások történtek a kastély elrendezésében, a kor divatjához és saját igényeikhez igazodva szinte a teljes berendezést lecserélték. Az 1770-es években kezdődött a kastélyt körülvevő park kialakítása. A vizesárok mentén hársfákat ültettek és sétányokat alakítottak ki. A 18. század végén Łańcut Lengyelország egyik legszebb főúri rezidenciája volt.
Lengyelország egyik legszebb főúri kastélya 1816-ban, Lubomirska hercegnő halála után a birtok unokája, Alfred Potocki I., rajta keresztül pedig a Potocki család tulajdonába került, akik újabb műtárgyakkal bővítették a gazdag műkincsgyűjteményt. A kastélyt 1889-1911 között teljeskörűen felújították. A homlokzatokat francia neobarokk stílusban építették át, kiépítették a víz- és szennyvízhálózatot, bevezették az elektromos világítást, a mai napig létező belső terek nagy része ekkor készült. A termeket a régi korokból származó bútorok mellett újonnan vásárolt 18. századi bútorokkal rendezték be, a falakon főleg nyugati festők alkotási függtek. A parkban végzett munkálatok tizennégy évig tartottak, miközben területét megduplázták és kerítéssel vették körül.

A teljeskörű rekonstrukciót követően Łańcut kastélya és parkja a kontinentális Európa egyik legfényűzőbb rezidenciája lett, ahol koronás fők, előkelő arisztokrata családok tagjai és híres diplomaták is gyakran megfordultak. A 20. század elején területét tekintve Łańcut az ötödik legnagyobb birtok volt Lengyelországban. 1915-ben Alfred Potocki III. lett a kastély birtokosa, akinek 1944-ben el kellett hagynia Łańcutot. A Wermacht által biztosított különvonaton magával vitte a gyűjtemény legértékesebb darabjait Svájcban telepedett le, ahol 1958-ban hunyt el.
A kastély a II. világháború során nem szenvedett komoly károkat, 1956-1959 között ismét felújítottak, majd megnyitották a nagyközönség előtt. Utolsó jelentős felújítását 1996-ban végezték, amikor itt rendezték kilenc közép-kelet-európai államfő csúcstalálkozóját. Ennek apropóján rohamtempóban, egy hónap alatt felújították. Lengyelország egyik legszebb főúri kastélyának termei ma nagyrészt a 17-20. század közötti időszakból származó bútorokkal, festményekkel, szobrokkal vannak berendezve.
KOCSIMÚZEUM
A kastélyhoz tartozó egykori istállóban és kocsiszínben – melyet egy külön erre a célra
kialakított park vett körül – látható a messze földön híres Kocsimúzeum. Az európai viszonylatban is egyedülálló fogatok, hintók, bricskák és lószerszámok olyan gyűjteménye várja itt az érdeklődőket, amely mennyiségét és értékét tekintve is elsőrendű a világon.

A különböző típusú és rendeltetésű fényűző hintókat a leghíresebb bécsi, párizsi vagy londoni cégek készítették. A hintóház egyik felében a gálákra használt hintók, a másikban pedig a mindennapokban használt hintók láthatók, melyek a kiváló konzerválásnak köszönhetően máig megőrizték eredeti formájukat.
A ŁAŃCUTI ZSINAGÓGA
A łańcuti zsinagóga nemcsak Lengyelország, de sokak szerint egész Kelet-Európa egyik leggazdagabban díszített barokk stílusú zsidó imaterme.
