KRAKKÓ AZ ÓVÁROSON TÚL - 1. RÉSZ
- Petneki Noémi
- Apr 9
- 5 min read
Krakkóba a legtöbben egy-egy hosszú hétvégére érkeznek, és az útitervükben általában Auschwitz, Wieliczka és Zakopane is szerepel. Így magára a városra rendszerint alig marad idejük. A legtöbben az óvárost és a Wawelt, valamint a zsidósághoz kapcsolható útvonalakat tekintik meg. Viszont Krakkó, ez a papíron hétszázezres, a gyakorlatban milliós város azonban ennél jóval több élményt kínál, melyek a legkülönbözőbb életkorú és érdeklődésű utazókat is kielégítik. Lássunk belőlük egy csokorravalót, avagy mit ajánl egy helyi lakos!
SPORT, KULTÚRA, GYEREKEK
Az óvárostól kényelmes sétára, a Krakkói Nemzeti Múzeum főépülete mellett kezdődik a Błonia, egy hatalmas, 42 hektáros mező, a város egyik legfontosabb sport- és szabadidős területe. Mindkét nagy krakkói focicsapat, a Wisła és a Cracovia stadionja a Błonia mellett található, és a Fogyatékkal Élők Sportközpontja is itt épült. De a lakosság is itt mozgatja át ülőmunkában megfáradt testét. A mezőt 3,5 km hosszú séta- és kerékpárút veszi körül, ahol esténként futók, bringások, deszkások, görkorizók és sírollerezők százai suhannak el a sétálók és kutyások mellett. Mozgás közben – főleg naplementekor – szép panorámát láthatunk, az egyik oldalon Kościuszko halmával és erdős környékével, a másikon az óváros távoli tornyaival.
A mező és a Wisła stadionja mellett található a Henryk Jordan Park, ahol nyáron vízi játszótér működik a legfiatalabb generáció örömére. Télen a szánkódomb népszerű, hóhiány esetére pedig ott van mögötte a hangulatos fényekkel és jégfolyosókkal csábító jégpálya.
A Błonia külső csücskében már áll a Zenei Központ épülete (ul. Piastowska 20), amely a város legrangosabb klasszikus és régizenei eseményeinek fog otthont adni a közeljövőben.
Továbbhaladva akár gyalog is felkaptathatunk Kościuszko halmához. Akár innen, az Ördög-híd (Diabelski Most) alatt, akár a Visztula partjáról, a Salwator villamos-végállomás felől közelítjük meg, először a George Washingtonról elnevezett árnyas sétaútra érünk ki. Az elnök nevét szépen honosították a lengyelek, így az út neve: aleja Jerzego Waszyngtona...
Érdemes benéznünk a mellette kialakított Salwatori-temetőbe. Itt a sci-fi rajongók Stanisław Lem, a film szerelmesei Andrzej Wajda sírja előtt róhatják le tiszteletüket.
Kościuszko halma bő kétszáz éve épült a lengyel szabadsághős tiszteletére társadalmi munkával, a csatái helyszínéről összehordott földből. Miután az osztrákok elfoglalták Krakkót, erődöt építettek a domb körül, amely a védelmi funkció mellett saját hatalmuk kiemelésére is szolgált. Ma az erődépületen keresztül közelíthetjük meg a dombot. Útközben érdekes, interaktív kiállítást láthatunk, amelyből megtudhatjuk, hogy Kościuszko zseniális hadmérnöki képességeit az amerikai függetlenségi háborúban is kihasználták. Ma többek között az ausztrál kontinens legmagasabb hegycsúcsa is az ő nevét viseli.
ERDŐ, EXTRÁKKAL
Kościuszko halmának tetejéről remek kilátás nyílik a Sikorniknak nevezett parkerdőre, ahol akár tovább is folytathatjuk utunkat. Hamarosan átjutunk a város zöld tüdejébe, a Wolai-erdőbe (Las Wolski, Góra Sowiniec). Itt egy másik történelmi halom emelkedik, amelyet Piłsudski tiszteletére építettek a marsall csatamezőinek földjéből. A dombtól nem messze található a krakkói állatkert, ahová busszal is eljuthatunk a központból. Akkor látogassuk meg, ha gyerek is van a csapatban, és kompromisszumokra van szükség a városnéző programok mellett. Különben a budapesti, a veszprémi, vagy a wrocławi állatkerthez képest nem fogunk sok újat látni az aránylag kicsi intézményben.
A Wolai-erdő a montisok paradicsoma, ezért séta közben legyünk körültekintőek. Kizárólag gyalog járható a Szűz-sziklák rezervátuma (Rezerwat Panieńskie Skały). Ez a vadregényes szakadék szintén jó útvonal, ha Piłsudski halma vagy az állatkert felé szeretnénk feljutni. A városközpontból busszal közelíthető meg.
Az erdő másik végében, a Visztula feletti meredek hegyoldal tetején impozáns várkastély emelkedik. A látszat ellenére nem ősi lengyel történelmi emlékkel van dolgunk. A Przegorzały-i várat a Lengyelországot megszálló nácik építették, és az SS szanatóriuma volt. Ma szálloda és étterem működik benne; ez utóbbiból felejthetetlen panoráma tárul elénk a Visztula völgyére. Az ételkompozíciók is kiválóak; zömüket a lengyel, kisebb részüket a közel-keleti konyha ihlette. Népszerűsége miatt érdemes jó előre asztalt foglalnunk a panorámás részen.
A várostól kifelé haladva még egy nevezetességre bukkanunk: Lengyelország két működő kamalduli kolostorának egyikére. Aki volt már Majkon, tudja, hogy a kamalduli szerzetesrend rendkívül szigorú. Tagjai külön remeteházakban élnek, és még az étkezéseiket is magányosan fogyasztják. Templomukba is csak vasárnapi misére térhet be a látogató – ha férfi. A nők kizárólag évi tizenkét alkalommal léphetik át az épület küszöbét. Ezek az alkalmak sok érdeklődőt vonzanak, hiszen a bielany-i kamalduli kolostor temploma a 17. századi olasz barokk művészet remeke.
REPÜLŐKTŐL A KÉK NYSÁIG
A mozgásnak akkor is hódolhatunk, ha rossz időt fogunk ki – vagyis ilyenkor még Krakkóban sem vagyunk kizárólag múzeumozásra és kocsmázásra utalva. A falmászást több helyszínen próbálhatjuk ki, de trambulinparkban is kikapcsolódhatunk.
A Lengyel Repülési Múzeumba viszont jó időben látogassunk el. Az óváros és Nowa Huta között található intézmény a világon egyedülálló gyűjteménnyel rendelkezik. Az I. világháború után a szövetségeseknek meg kellett semmisíteniük a légierejüket. Lengyelország függetlenné válásakor azonban a krakkói katonák elfoglalták a menekülő osztrákok gépeit, és átfestették őket az éppen megszülető lengyel légierő színeire. Vagyis a német gyártmányú osztrák gépek a lengyel légiflotta részeként maradtak fenn. Ma külön hangárban találjuk őket, amelyet retró képregények stílusában rendeztek be. A többi hangárban és a múzeum szabadtéri területén, amely valójában Krakkó történelmi repülőterének része, szovjet és lengyel katonai, sport- és mezőgazdasági repülőgépek illetve helikopterek állnak (részletes listájuk a magyar Wikipédia cikkében található).
A közelben kezdődik a Lengyel Pilóták parkja (Park Lotników Polskich). Központi játszótere remek, emellett szabadtéri kondiparkokat és pumptruck parkot is kínál. A nyári időszakban a Csodák Palotájára emlékeztető, de szabadtéri Kísérletek Kertje tart itt nyitva (Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema), télen a szomszédos Tauron Arena mellett működik korcsolya- és curlingpálya.
Nowa Huta, a sztálini iparváros nekünk, magyaroknak nem jelent igazi újdonságot. Inkább a nyugati turisták szokták szeretni, főleg ha autós idegenvezetővel furikázhatnak benne a szocialista autóipar remekein. De ha hosszabb időt töltünk Krakkóban, érdemes ide is kilátogatni. A ma Reagan elnökről elnevezett Központi téren (plac Centralny im. Ronalda Reagana) igazi retró hangulatban ebédelhetünk a Bar Mleczny Centralny kifőzdében. Ha a mai kajáknál maradnánk, jó választás az Encek food truck park. Mögötte, a mélyben húzódik a hatalmas Nowa Huta-i rét, a helyiek szabadidő-paradicsoma. Egy kiadós séta után pedig meglepő módon a barokk művészet újabb gyöngyszemére bukkanhatunk. A ciszterci Szent Kereszt-kegytemplom a restaurátorművészek jóvoltából ma pazar pompában tündöklik.
Új templom sokáig nem épülhetett a szocialista Nowa Hutában. A lakosság kitartása nyomán végül a hetvenes években készült el az Arka Pana („az Úr Frigyládája”) néven ismert épület (hivatalosan Mária, Lengyelország királynője-templom). Karol Wojtyła szentelte fel a pápává választása előtti évben. A nyolcvanas években az antikommunista ellenállás fontos helyszíne volt, de építészeti szempontból is érdekes.
A városközpont felé visszatérve jó hírünk van még a bolhapiacok szerelmeseinek. Kazimierztől, vagyis a történelmi zsidónegyedtől nem messze, a vásárcsarnok (Hala Targowa) épülete mellett vasárnap délelőtt autentikus zsibvásár működik. A legjobb, ha nyitáskor, vagyis reggel kilenc után érkezünk. Éjszaka ugyanitt Krakkó egyik legendás gasztrohelyszíne üzemel: a kék Nysa. A szoci kisbusz mellett kolbászsütőt állítanak fel, amely hajnali háromig várja az éhes partiarcokat.
De Krakkó még ennél is többet tartogat. Podgórze történelmi városnegyedét és egy Adria-partra hajazó türkizkék tavat a következő részben ismerheted meg.